Tápete, ? Už nemusíte. A jaký je v tom vlastně rozdíl? Na první pohled žádný. U obou možností si pořídíte něco, na co momentálně finančně nedosáhnete. Ale pozor, rozdíl to je. A jaký to je tedy rozdíl?
Základní rozdíl je v tom, kde a jakým způsobem uzavíráte smlouvu, jaké jsou smluvní podmínky, jak vysoké úroky jsou i s kým uzavíráte smlouvu.
Při prodeji na splátky, který je v dnešní době zcela běžný u většiny prodávaného zboží, nejčastěji u elektroniky černé i bílé, uzavíráte smlouvu přímo na prodejně, kde podepíšete smlouvu, která je uzavřená s nějakou nebankovní společností a ne s obchodníkem, se kterým ji uzavíráte.
Ten je pouhým zprostředkovatelem. Dost často se zde lidé nachytají na výhodně vypadající nabídku, která ovšem až tak výhodná nebývá. Kupovanou věc často o mnoho procent přeplatíte, nezřídka i o více než padesát procent. Často zde bývá také takový malý chyták pro zákazníky v podobě uvádění ceny splátek ne měsíčně, ale týdně, to samé se potom děje s úroky. A Vám nezbývá nic jiného, než platit a platit, protože předčasné splacení je dražší, než to doplatit podle původních splátek. Váš nový telefon za deset tisíc, Vás v konečném výsledku stál dvacet tisíc. A jen co máte doplaceno, končí mu záruka a vzápětí přestává fungovat. Po celou dobu je finanční stránka údržby a oprav na Vás, Vy jste majitel. A Vy si můžete půjčit a splácet znovu. Výborný obchod, tedy pro tu nebankovní společnost.
A co tedy prodej na leasing? Co to je leasing? Je to také způsob půjčky. Ovšem zde jde poněkud o větší částky a větší věci, na které si půjčujete. Na leasing se pro běžného zákazníka prodávají automobily. Pro společnosti potom stroje, vybavení a jiné zařízení. Tento druh půjčky je uzavírán s leasingovou společností. Má obvykle menší úroky, než splátkový prodej a je na delší dobu. Po celou dobu splácení je předmět majetkem leasingové společnosti a jeho údržby a opravy jdou na jejich účet, nikoli Váš. Majitelem předmětu leasingu se stáváte až po splacení celého leasingu, tedy pokud to nebyl leasing operativní.