Kvalita vzduchu v našich obydlích nebývá vždy ideální. Nejhorší to je většinou s příchodem zimního období, kdy se topí. Vzduch je navíc příliš suchý. Takový našemu zdraví rozhodně neprospívá. K vylepšení ovzduší našeho bytu můžeme použít různé zvlhčovače nebo odpařovače. Pokud vzduch v místnosti chceme také provonět léčivým éterickým olejem a prozářit živým plamínkem svíčky, pak použijeme určitě nějakou krásnou aromalampu! Jak takovou hřejivou, dekorativní a léčivou lampu správně používat?
Proč aromalampu?
Vzduch nejen osvěží a provoní, ale odpařující se éterické oleje nás také léčí. Tento druh aromaterapie je používán po staletí a je nejznámější. Přináší nám příjemné zklidnění, uvolnění a úlevu od některých zdravotních obtíží. Plamen svíčky navíc poskytuje pohled na „živý oheň“, který je též příjemný. Atmosféra je hned „hřejivější“, pohodová, útulnější. Aromalampa zkrátka dává našemu domovu klid, harmonii a zdraví.
Jakou vybrat?
Takovou, která se nám samozřejmě líbí a ladí s interiérem, do kterého ji chceme umístit. Ale i „technické parametry“ jsou důležité! Čajová svíčka svítí a hřeje až pět hodin. Je potřeba volit takovou lampu, která má dostatečně objemnou nádobku na odpařování vody. Aby nebyla „na suchu“ dříve, než svíčka dohoří. Pak se připalují zbytky oleje ke keramice a je po vůni a harmonii. Lampa může popraskat, může vzniknout požár. Nebezpečné je také to, když je má lampa nádobku na vodu příliš blízko plamenu svíčky. Voda pak dosahuje místo pro odpařování ideálních padesáti stupňů v nádobce vaří. Var znehodnocuje éterický olej. Z hlediska bezpečnosti je to samozřejmě také rizikové.
Jak dávkovat olej?
Správná dávka použitého oleje je důležitá. Ale i zde platí „méně bývá více“. Doporučováno je použít asi 2 kapky na 5 metrů čtverečních prostoru. Než začneme s přidáváním, počkáme asi 15 minut, než se vůně „rozvine“ a začneme její intenzitu vnímat.
Jak lampu čistit?
Měli bychom ji po každém použití mýt mýdlem a pak opláchnout vodou s octem. Nebude se nám v ní pak usazovat vodní kámen.