Vracíte se ve svých myšlenkách neustále k vlastnímu bydlení, které by vám říkalo pane? Už vás nebaví jen donekonečna poslouchat příkazy pronajímatele či věčné nářky sousedů? Pak je možná ideální chvíle začít uvažovat o pořízení vlastního bydlení. Jenže společně s tímto rozhodnutím přichází na řadu i jedna otázka. Jakým způsobem budu vlastní bydlení financovat. Většinu z nás jistě napadne hypoteční úvěr, který tisícům lidí každý rok dopomůže k vlastnímu bydlení. Protože jen málokdo má takové štěstí, že může postavit nebo koupit nemovitost za našetřené peníze. Jenže kdy přichází ten správný čas na hypotéku. Zatímco někdo se pro tak velký závazek rozhodne klidně ve dvaceti letech, jiný není připravený nikdy. Otázka hypotéky je tedy velmi individuální, ale ne v případě bank, které už v tomto ohledu mají dávno jasno.
Hypotéka je bezesporu závazek, který ovlivní náš život na několik dekád, i z tohoto důvodu bychom k ní měli tak přistupovat. Pokud se ztotožníte s myšlenkou, že vám každý měsíc spolkne až 50% příjmu splátky hypotéky, směle do toho. V opačném případě buďte obezřetní a zvažte všechny pro a proti ještě před podpisem smlouvy v bance. Pro sjednání hypotéky je ideální věk kolem 30 let, kdy už má žadatel alespoň nějakou platební minulost a věřitel si tak může velmi snadno prověřit jeho důvěryhodnost.
Rozhodující je čistá mzda, tedy peníze, které odvádí zaměstnavatel zaměstnanci po stržení všech náležitostí vůči státu. Při žádosti o jakýkoliv typ úvěrového produktu je přitom zapotřebí příjem doložit pracovní smlouvou, v ideálním případě na dobu neurčitou. Šanci mají i žadatelé, kteří disponují pouze pracovní smlouvou na dobu neurčitou, úvěr pak může být sjednán jen za určitých podmínek. Ty se vztahují převážně k délce trvání úvěru, jenž nesmí přesáhnout délku pracovní smlouvy.