I když si to mnoho lidí asi myslí, akné není problémem pouze jedinců, kteří zrovna procházejí pubertou, ale trápí i hodně dospělých lidí. Co se týče dermatologie, rozhodně nejde o nic závažného, ovšem tento typ choroby se může nepříjemně podepsat na psychice těch, kteří tímto nešvarem trpí. Nejedno pubertální dítko skončilo díky této kožní nemoci u psychiatra. Proto je vhodné se zaměřit na její léčbu. V současnosti existuje celá řada přípravků, které jsou stoprocentně účinné, ale ve skutečnosti často příliš nepomáhají. Daleko efektivnější je spolehnout se na přírodní léčbu.
1. Čištění – čistá pleť je zdravá pleť. I když samozřejmě akné vzniká jiným způsobem než zanedbanou hygienou, je potřeba se o pleť starat, a to důkladně. Je však nutné zapomenout na různé speciální krémy a raději zvolit přirozenost. Důležité je, aby použité přípravky neobsahovaly žádný alkohol, který sice může působit dezinfekčně, ale v tomto případě je spíše na obtíž. Dámy, které mají potíže s akné, by neměly používat žádné make-upy a obecně žádné preparáty, které mohou zanést póry mazem.
2. Suchá pokožka – ještě důležitější je udržovat pokožku, pokud možno co nejsušší. Mastná pleť je pro uhříky vyloženě pozvánkou, které nedokáží odolat. Maz sám o sobě nevadí, ale bakterie, které se v něm v hojném množství tvoří, už bezpochyby ano. Ty mohou velkou měrou za to, že se akné tvoří.
3. Jídelníček – na akné může mít pozitivní, ale i negativní vliv kupodivu i jídelníček. Kdo trpí na pupínky, ten by se měl vyvarovat dráždivé a tučné stravě, obzvláště pak až příliš kořeněným jídlům. Naopak je doporučování konzumovat co nejvíce zeleniny, hlavně okurky jsou k tomuto účelu více než vhodné, stejně jako ovoce v podobě jablek, pomerančů anebo mandarinek. Samozřejmě, že se jen změnou jídelníčku člověk akné nezbaví, ale je prokázáno, že takto pleť během několika týdnů výrazně upraví. A to už stojí za to z jídelníčku vyřadit některé potraviny.