Když se řekne závislost, asi si mnozí z vás představí závislost na drogách, alkoholu či cigaretách. Někoho možná ani nenapadne, že by mohla být závislost také na jídle. A přesto tomu ta častokrát je. Nezdravé mlsání se může nepříjemně zvrtnout, a cesta zpět je pak velmi těžká a složitá pro toho, kdo jídlu propadne.
Jídlo nemusí být jen zdrojem energie
Jíte proto, abyste svému tělu dodali dostatek energie, kterou ono pak dokáže skvěle využít. Mnoho lidí však jí nejen z tohoto důvodu. Jejich důvod je mnohem silnější – jídlo jim totiž dělá dobře na psychiku. A výzkumy prokázaly, že až 70% lidí sní vše, na co přijde, ve chvíli, kdy se ocitnou ve vypjaté situaci. Tento zvyk většině z nich zůstane, a to i ve chvíli, kdy emoční vypjetí pomine. Vztah k jídlu se stane silným poutem a každodenní rutinou zbytečného přejídání.
Důvody přejídání
1. ÚZKOST
Úzkost či deprese s ní spojené často nutí lidi, aby jedli více, než je nutné. Stres v práci se snadno zají sušenkami, hádka s partnerem zase pytlíkem brambůrek. Stresová situace si prostě žádá, abyste myšlenky uklidnili jídlem. Přejídání se kvůli úzkosti často vzniká již dětství, a přenese se i do dospělého života. Kalorická jídla zaplaví organismus hormonem štěstí, a tak si lidé často jídlo spojí s lepším zvládáním stresu.
2. ÚNAVA
Mnoho lidí nedodržuje spánkový režim, a tak ráno vstávají nevyspalí a unavení. Aby nahnali energii, tláskají se zbytečnými sacharidy a cukry, což vede k častému přejídání. Nedostatek spánku způsobuje nerovnováhu v množství vylučovaného inzulínu, což vede k častým výkyvům hladiny cukru v krvi. To však způsobuje vysílání signálů do mozku, že potřebujete více jídla, než je ve skutečnosti.
Jak vyzrát nad přejídáním
Nejprve je nutné si závislost na jídle uvědomit, a zamyslet se nad důvodem přejídání. Jedině tak se s tím budete moci vypořádat. Uvědomte si, že jídlo není řešením, a začněte raději žít.